Kobieta w trakcie przesłuchiwania przez policjanta

8 powodów, dla których warto czytać kryminały

Czytanie książek to nie tylko popularne, ale i rozwijające hobby. Ta czynność rozwija kreatywne myślenie i wyobraźnię przestrzenną. Natomiast co daje nam czytanie kryminałów? Czemu akurat ten gatunek, tak często pomijany, ma równie dobry wpływ na nasze samopoczucie, psychikę i myślenie?

Czym jest powieść kryminalna?

Kryminał to określenie potoczne, zamienne powieści kryminalnej. Fabuła takiej książki jest w głównej mierze oparta o motyw przestępstwa, psychozy, nierozwikłanej zagadki bądź tajemniczych zdarzeń. Bohaterami takiej książki są zwykle psychopaci, seryjni zabójcy, sprawcy przestępstw, detektywi lub zwyczajne, postronne osoby. Czytelnicy sięgają po kryminały głównie przez wzgląd na emocje jakie towarzyszą przy lekturze. Kryminały są tak skonstruowane, że czasem zakończenie nie jest oczywiste, jest pewnego rodzaju olśnieniem doznawanym przez czytelnika. Ta cecha również sprawia, że popularność powieści kryminalnych stale rośnie.

Absolutną królową kryminałów jest Agatha Christie, która swoim piórem wykreowała między innymi postać detektywa Poirota. Inną popularną, kryminalistyczną serią zagadek są opowieści o śledztwach Sherlocka Holmesa autorstwa równie słynnego Arthura Conana Doyle’a.

Taśma oznaczająca miejsce zbrodni
Źródło: https://www.pexels.com/

8 powodów, dla których warto czytać kryminały

Powieści kryminalne staje rosną na popularności, co więcej również grono polskich czytelników kryminałów stale się powiększa. Zatem jakie są powody, dla których warto zagłębić się w takie lektury?

8 powodów, dla których warto czytać kryminały:

  1. Czytelnik musi się skupić, uruchomić wyobraźnię, kreatywne myślenie oraz przede wszystkich włączyć logiczne myślenie.
  2. Lektura kryminałów jest dobrym ćwiczeniem i ulepszaniem zdolności logicznego myślenia.
  3. To wprost wymarzona opcja dla osób lubiących rozwikływać skomplikowane zagadki, tajemnice.
  4. Wyzwalają dreszczyk emocji.
  5. Poszerzają wiedzę i słownictwo – często występują jakieś specjalistyczne nazwy, pojęcia.
  6. Dobry kryminał znacząco odstresowujące i uwalnia od myśli dnia codziennego. Czytelnik przenosi się w świat wyobraźni, zapominając o tym co wokół.
  7. Bogate portrety psychologiczne – bohaterowie są często skomplikowanymi osobowościami, są zagadkowe, niechętnie odkrywające tajemnice, nieprzewidywalne oraz dysponujące szeroką gamą emocji.
  8. Wyznaczają trendy – są one wyznacznikiem gustów, trendów i szerszych zjawisk społecznych.

Warto zanurzyć się w kryminalny świat pełen zagadek i tajemnic. Ciekawe propozycje powieści kryminalistycznych znajdziesz na stronie wydawnictwa internetowego E-bookowo https://www.e-bookowo.pl/ . Zdecydowanie warto ta zajrzeć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.