byliny kwitnące wiosną

Co to są byliny

Kiedy zamierzamy wyprowadzić się do domu z ogrodem albo zwyczajnie będziemy chcieli ukwiecić swój balkon zdarzyć się może, że zderzymy się po raz pierwszy z ogrodnictwem. A terminologia roślinna potrafi nieraz przyprawić o ból głowy.

Bylina niejedno ma imię

Jest bardzo prosto określić jaka roślina jest byliną. To te z rodzaju roślin wieloletnich, żyjących dłużej niż dwa lata i co roku kwitnących. Do zimy część nadziemna obumiera, a zimuje tylko część podziemna. W zależności od gatunku może to być cebula (lilia), kłącze (kosaciec) czy ogólnie korzenie.

Bylina w ogrodnictwie

Jeśli chodzi o ogrodnictwo termin ten określa szeroką grupę roślin ozdobnych i uprawnych. Również w sadownictwie byliny stanowią kategorię roślin uprawianych dla owoców. W Polsce największy areał upraw bylin należy do truskawki.

Najpiękniejsze byliny do ogrodu

Byliny to jedne z podstawowych roślin ozdobnych sadzonych w ogrodach. Głównie ze względu na przepiękne kwiaty jak i zapach. Poniżej znajdziesz najpiękniejsze byliny kwitnące wiosną i latem, które możesz zasadzić w swoim ogrodzie.

Liliowce

Przepiękne kwiaty w kształcie dzwonka i różnych wersjach kolorystycznych. Do tego wcale sobie nie borą do serca naszych błędów uprawowych i na przekór przeciwnościom lubią rosnąć bez martwienia się.

Dzwonki

Kwiaty z łąk wracają do łask. Jednym z takich uroczych jest dzwonek. Są odmiany idealne na słoneczne stanowiska typu murki czy skalniaki jak i na bardziej wilgotne i lekko cieniste miejsca. Zazwyczaj możemy je dostać w kolorach białym i fioletowym.

Floksy

Ogromną ilość odmian posiadają też floksy. Niby babcine kwiaty, ale ich urok oraz zapach dały im drugie życie i z powrotem wracają do łask. Nie ma się też co dziwić bo pięknie rosną zarówno w cieniu jak i w pełnym słońcu.

Także większość traw oraz innych roślin, które spotykamy na łąkach i w lasach to też są byliny. Oczywiście te najładniejsze trafiły do naszych ogrodów i zdobią je całe lato. Ten cały proces odnawiania się z korzeni co roku to sposób jaki wykształciły przez lata na przetrwanie niekorzystnych warunków zimą. Przez to mogą rosnąć także tam gdzie drzewa nie mają szans przeżyć.

1 Comment

  1. Moja mama miała w ogrodzie floksy. Te niepozorne kwiatuszki są dla mnie najpiękniejsze na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.