zły pies

Dlaczego teściowa nie lubi synowej

Kobiety wychowane w patriarchacie czują się emocjonalnie odpowiedzialne za swoich mężów i synów. Nie ma się co oszukiwać, tradycyjny model rodziny nadal jest w Polakach głęboko zakorzeniony i prowadzi to tego, że młode kobiety pragnące żyć w partnerskim związku są wytykane palcami przez swoje matki i teściów.

Kiedy zazdrość bierze górę…

Jak do tego dochodzi? Najczęstsze kłótnie między teściową a synową dochodzą na tle prowadzenia domu i wychowania dzieci. Co trzecie polskie małżeństwo mieszka ze swoimi teściami, co generuje konflikty pokoleniowe.

Teściowe po pojawieniu się w rodzinie nowej, młodej kobiety czują się o nie zazdrosne i często z nimi rywalizują, jednocześnie próbując nadal kontrolować życie swojego syna, jakby nie uświadamiając sobie, że dorósł i potrzebuje własnej, emocjonalnej oraz fizycznej przestrzeni.

Nawet ksiądz Tischner przyznaje w jednym ze swoich dzieł, że z doświadczenia spowiednika wynika, że teściowe są główną przyczyną zła i kłótni w rodzinie. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety skarżą się na nie, że zakażają ich małżeństwa cierpieniem i bólem.

Odpowiadając sobie na pytanie spójrzmy na to oczami synowych. Te najczęściej, na początku relacji z teściowymi wychodzą z taką postawą, żeby się podlizać, przymilić i zaprzyjaźnić. I to jest ich największy błąd. Teściowe, wyczuwając słabość, wykorzystują synowe, by te zrezygnowały po części ze swoich tożsamości i łatwo było nimi manipulować.

Nie próbuj się dostosowywać

Jedna rada dla młodych dziewczyn jest taka, żeby nie próbować się dostosować, wymagać szacunku i nie dać sobie wejść na głowę w żadnej sprawie, a jedynie podkreślać swoją niezależność i charakter. I jeszcze jedno: nigdy nie mów źle o swojej teściowej do męża. To jego matka, więc i tak stanie po jej stronie, a ty wyjdziesz na niezrównoważoną emocjonalnie zazdrośnicę.

Co na to syn?

Błędem młodego męża jest to, że słucha sączącego jadu na swoją małżonkę z ust swojej matki. Dlatego rodzą się problemy. Jak dotąd nie przeszkadzało mu to, że nastawiasz pranie raz w tygodniu, po wizycie od matki nagle zacznie przeszkadzać. Nastawiony negatywnie przez matkę, która będzie psuła wasz związek od środka. Ale jak to? Przecież ona zawsze chce najlepiej. Jeśli szybko nie zaczniesz reagować, twój mąż będzie miał takie same pretensje do Ciebie jak Twoja teściowa.

Podsumowanie

Zazdrosne matki będą próbowały wywierać szantaż emocjonalny, ale i w to nie dajcie się wplątać. Ona nie może ci przestawiać rzeczy w szafkach ani nawet w lodówce. Musisz jasno wytyczyć granice.

Nigdzie nie jest napisane, że masz uzyskać przychylność teściowej. Jako niezależna i samodzielna kobieta sama musisz uczyć się na swoich błędach, a z „dobrych rad” korzystać wyłącznie wtedy, gdy będziesz miała na to ochotę. Jednocześnie nie oznacza to, że masz przestać całkowicie ją szanować. Ta kobieta urodziła twojego męża i zna go najlepiej, dlatego staraj się z nią utrzymywać partnerskie stosunki. Z dala od stereotypów.

1 Comment

  1. Ich odwieczna wojna nigdy się nie skończy. Kobiety nigdy nie potrafiły się ze sobą dogadać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.