Kobieta z problemem nietrzymania moczu

Jak dbać o higienę intymną przy nietrzymaniu moczu?

Nietrzymanie moczu nie dotyka tylko osób starszych cierpiących np. na choroby neurologiczne. Problem ten może pojawić się znacznie wcześniej, nawet u ludzi stosunkowo młodych. Zwykle stan taki kojarzy się z niepokojem, niepewnością i wstydem.

Przyczyny nietrzymania moczu

Najczęstszymi przyczynami tego problemu są:

  • nadwaga
  • choroby neurologiczne
  • podeszły wiek
  • ciąża i poród naturalny
  • uwarunkowania genetyczne.

Nietrzymanie moczu można podzielić na:

  • spowodowane przepełnieniem pęcherza moczowego
  • naglące – pojawia się także w nocy
  • wysiłkowe
  • pozazwieraczowe.

Czy da się coś z tym zrobić?

Sam pacjent może zrobić pewne rzeczy sam, aby wykluczyć lub zmniejszyć problem nietrzymania moczu. Jeśli to konieczne, warto zredukować nadliczbowe kilogramy. Wskazane jest też ograniczyć ilość przyjmowanych napojów w pewnych sytuacjach – np. przed uprawianiem sportu, wieczorem lub przed spotkaniami poza domem. Istotne jest też wyeliminowanie lub zredukowanie ilości napojów z kofeiną. Do tego wszystkiego jedną ze stale polecanych przez lekarzy metod walki z nietrzymaniem moczu jest stosowanie ćwiczeń mięśni Kegla.

O problemie tym zawsze warto porozmawiać z lekarzem. Po przeprowadzonym wywiadzie i zaleconych badaniach może się też okazać, że niezbędne będzie operacyjne usunięcie przyczyny nietrzymania moczu.

Jak sobie radzić podczas walki z nietrzymaniem moczu – względy higieniczne

Zanim stosowana terapia przyniesie pożądane skutki, osoba dotknięta nietrzymaniem moczu może odczuwać częsty lub ciągły dyskomfort higieniczny np. non stop obawia się zawilgocenia bielizny, a nawet dalszych warstw odzieży – rajstop, spodni lub spódnicy. A to już oznaki widoczne dla innych osób. Dlatego zawsze warto mieć przy sobie dodatkowy komplet odzieży spodniej. Ogromną pomocą są też odpowiednie wkładki higieniczne.

Na rynku jest dostępnych sporo różnych wkładek. Dzięki temu każdy znajdzie pośród nich produkt dla siebie. Można więc zdecydować się na wkładki zapachowe, które maskują ewentualną nieprzyjemną woń związaną z nietrzymaniem moczu. Osoba cierpiąca na alergię wybierze za to wkładki bezzapachowe.

Wkładki higieniczne są dostępne w kilku rozmiarach oraz – najczęściej – w kolorach białym i czarnym. Dzięki temu można wybrać produkt pasujący kolorystycznie do noszonej bielizny.

Wskazane jest też stosować dedykowane kosmetyki do higieny intymnej. Ich skład pozwala uniknąć podrażnień, a umożliwia lepszą pielęgnację delikatnych okolic ciała. W domu można więc stosować np. odpowiednie żele, a poza domem chusteczki do higieny intymnej.

Zamoczoną bieliznę i zużytą wkładkę należy zmienić tak szybko, jak to możliwe – nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych. Na najczęściej uczęszczanych trasach warto mieć w tym celu kilka sprawdzonych punktów, gdzie można dyskretnie skorzystać z toalety.

Życie z nietrzymaniem moczu

Zdarza się, że nie da się łatwo usunąć przyczyny nietrzymania moczu. Wtedy pacjent musi przywyknąć do wizyt kontrolnych u lekarza, ćwiczeń, odpowiedniego trybu życia zmniejszającego objawy i – oczywiście – do stosowania wkładek higienicznych. I przede wszystkim nie należy się tego problemu wstydzić, a tak dzieje się często, gdy ktoś dopiero zaczyna go dopiero odczuwać. Wizyta u lekarza, ustalenie przyczyny i zmiana stylu życia na pewno pomogą w codzienności takiej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.