oko człowieka z depresją

Jak depresja zmienia człowieka?

Depresja to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Wyniszcza ludzką psychikę od środka, powodując głębokie zmiany zarówno w tożsamości człowieka, jak i wyglądzie.

Co czuje człowiek w depresji

Osoba ze zdiagnozowaną i nieskutecznie leczoną depresją czuje się winna, ma bardzo niskie poczucie własnej wartości jednocześnie przy obsesyjnym myśleniu o własnej śmierci, niekiedy przezwyciężająca chęć popełnienia samobójstwa.

Człowiek z depresją ma przeświadczenie, że jego życie nic nie znaczy, a rodzina odetchnie z ulgą, jeśli ze sobą skończy. Życie jest pomyłką, uważa, że popełnia błędy i nic w życiu nie osiągnął oraz nie może liczyć na niczyją pomoc, bo czuje się znienawidzony.

Depresja powoduje zanik niektórych funkcji poznawczych, dlatego potrzebna jest pomoc specjalisty, który skieruje taką osobą na odpowiednie leczenie. Na zaawansowane stadium choroby nie pomoże czytanie poradników oraz gadki rodziny i bliskich „weź się w garść”.

Depresja wpływa na wygląd

To, że bliska osoba choruje na depresję poznamy nie tylko po diagnozie psychologa, ale także po zmieniającym się wyglądzie. Wpływ ma na to zmieniająca się biochemia mózgu oraz hormony. Nadmiar stresu widać najpierw na sylwetce osoby chorującej na depresję. Osoba przybiera postawę zamkniętą, odosobniając się od otoczenia, jest notorycznie przygarbiona i emanuje z niej brak energii. Chorzy mają tendencję do tycia lub chudnięcia, przestają dbać o wygląd zewnętrzny, staje się nerwowa lub porusza się ospale i nie ma na nic siły. Może się zdarzyć, że zaczyna cierpieć na nadmierną senność. Rozmawiając z osobą chorującą na depresję mamy wrażenie, że jest wyzbyta z jakichkolwiek emocji.

Osoba z depresją ma twarz mało emocjonalną, jakby miała na sobie nałożoną maskę rozpaczy. Cera staje się poszarzała i blada oraz uwidaczniają się cienie pod oczami. Charakterystycznym dla depresji grymasem jest fałda Verragutta, która powoduje efekt smutnych, opadniętych oczu.

Podsumowanie

Depresja atakuje nie tylko psychikę, ale również ciało. W trakcie choroby dochodzi do zaburzeń podstawowych funkcji życiowych: snu, łaknienia, odczuwania bólu. Nie można zaklasyfikować depresji jako choroby, która u wszystkich wywołuje jednakowe objawy. Te mogą pojawiać się w zależności od człowieka mocniej lub łagodniej. Nie ma znaczenia, kogo ona dotknie. Słyszy się, że depresja gwiazd, sławnych, bogatych, jak i ludzi których spotykamy na co dzień rujnuje nie tylko ich własne życie, ale i ich rodzin. 

1 Comment

  1. Niestety to prawda. Nie przypominam tego młodzieńca, którym byłem jeszcze 10 lat temu. Depresja zmienia wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.