Róże o kolorze różowym

Róże, jak dbać o te piękne kwiaty

Piękno róż zostało docenione już w starożytności. Są to chyba jedne z najpopularniejszych i najpiękniejszych kwiatów w ogrodach. Aby móc cieszyć się jak najdłużej ich kwitnieniem należy odpowiednio o nie zadbać.

Wybór stanowiska jest najważniejszy

Róże to rośliny wybitnie światłolubne. Półcień jedynie znoszą. Dlatego dla róż wielkokwiatowych, rabatowych czy pnących należy wybierać słoneczne miejsca. Róże pnące można sadzić jeszcze w lekkim półcieniu, ale ich kwitnienie nie będzie tak obfite. Ponadto róże lubią miejsca przewiewne, co chroni ich krzewy przed atakiem szkodników oraz różnymi chorobami grzybowymi.

Jak przygotować podłoże

Najlepsza dla róż jest gleba piaszczysto-gliniasta. Mając na względzie to, że krzewy będą rosły wiele lat w danym miejscu, należy odpowiednio je nawieźć. Najlepiej korzystać z nawozów naturalnych, takich jak przekompostowany obornik. Miejsce pod róże należy przekopać, w dołku umieścić mieszankę z kompostu i przykryć ją warstwą gleby, dopiero wtedy sadzić krzewy. Róże wielkokwiatowe oraz pnące, których krzewy rosną bardzo okazale, wymagają większej dawki startowej nawozu niż róże rabatowe.

Kiedy sadzić róże

Najbardziej optymalną porą sadzenia róż jest jesień albo wiosna. Praktycznie cały rok sadzonki róż są dostępne w internetowych i stacjonarnych sklepach ogrodniczych. Jeśli wypada nam przez lato sadzić róże, to należy kupować tylko te rosnące w pojemnikach.

Balotowane oraz kopane z gruntu sadzimy tylko wiosną albo jesienią. Przed posadzeniem róż z gołymi korzeniami, należy przyciąć ich końcówki, usunąć martwe korzonki i wymoczyć w papce z wody i gliny przez koło dobę.

Jak ciąć krzewy róż

Krzewy róż tniemy w zależności od rodzaju. Inaczej wygląda cięcie w przypadku róż parkowych, a inaczej w przypadku róż wielkokwiatowych czy pnących.

Róże wielkokwiatowe

Odmiany róż wielkokwiatowych mogą być niskie albo wysokie. Warto po kwitnieniu ściąć pędy z uschniętymi kwiatami i zawiązkami owoców, aby ich dojrzewanie nie osłabiło krzewu. Jest to bardzo ważny zabieg w przypadku odmian kwitnących dwa razy w ciągu roku. Ten rodzaj róż kwitnie na pędach tegorocznych, więc cięcie powinno stymulować do ich wykształcania. Należy usuwać stare nieproduktywne gałęzie oraz młode i cienkie odrosty w głębi krzewu. Nadając tym samym rozłożysty pokrój całości.

Róże drobnokwiatowe

Te odmiany róż tniemy dopiero przed zimą usuwając pędy, które są wątłe. Pozostałe odrosty tniemy na wysokość 20-50 cm, w zależności od odmiany zostawiając około 5-10 pędów na krzew. Wszystko zależy od siły wzrostu krzewu, dlatego też cięcie należy dostosować do konkretnej róży, jaką mamy w ogrodzie.

Róże pnące

Całkiem inaczej wygląda cięcie róży pnącej. W tym wypadku zależy nam na silnych i obficie kwitnących pędach. Dlatego wymienię kilka zasad:

  • Usuwamy pędy stare,
  • Z oznakami choroby,
  • Słabe,
  • Mocne grube pędy skracamy o 1/3 albo 2/3 maksymalnie,
  • Pędy staramy się ułożyć poziomo, aby zmusić je do wytworzenia dużej ilości kwiatów.

Pielęgnacja róż, wbrew pozorom jest mniej czasochłonna niż w przypadku iglaków. Wszystko tak naprawdę zależy od wyboru odpowiedniego stanowiska, nawożenia i cięcia. Róże, którym zapewni się jak najbardziej optymalne warunki rozwoju nie chorują i są znacznie bardziej urodzajne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.