Dwa parasole ogrodowe stoją przy stolikach w ogrodzie

Cień w ogrodzie – jak chronić się przed słońcem?

Artykuł partnera.

Na pierwsze słoneczne dni w roku czekamy z dużym zniecierpliwieniem. Kiedy jednak przychodzą, szybko przekonujemy się, że odpoczynek w pełnym słońcu nie należy do najbardziej komfortowych. To, dlatego zawczasu warto pomyśleć o zorganizowaniu w ogrodzie lub na tarasie miejsca do relaksu w cieniu. Będzie ono chronić przed negatywnym wpływem promieni słonecznych, a także pozwoli na komfortowy odpoczynek w chłodzie. Jak zabezpieczyć się przed słońcem w gorące letnie dni? Oto przegląd najpopularniejszych możliwości.

Słońce kontra cień – jaki powinien być idealny ogród?

Idealny ogród to ten, który zaproponuje nam zarówno część zacienioną, jak i słoneczną. Ta pierwsza sprawi, że wypoczynek na świeżym powietrzu będzie wygodniejszy, bardziej komfortowy, a przede wszystkim bezpieczniejszy. Cień jest konieczny również przy uprawie niektórych gatunków roślin. Warto jednak pamiętać, że całkowicie zacieniony ogród nie jest najlepszym rozwiązaniem. Uniemożliwi on bowiem opalanie się, wygrzewanie na słońcu, a także uprawę roślin i kwiatów.

Jak stworzyć cień w ogrodzie?

O ile słońce do ogrodu dociera naturalnie, to ze zorganizowaniem zacienionych przestrzeni może być problem. Naturalnie pojawiają się one pod drzewami jednak, aby te wyrosły potrzeba czasu. O wiele szybszym rozwiązaniem jest wyposażenie ogrodu w elementy wyposażenia rzucające cień. Te bez problemu znajdziesz w sklepach oferujących akcesoria do ogrodu.

Najprostszym, mobilnym i ciekawym aranżacyjnie rozwiązaniem będzie zainwestowanie w parasol ogrodowy. Akcesorium to dostępne jest w różnych wersjach – może być umieszczone na specjalnej podstawie, ustawiane na ziemi, montowane na wysięgnikach. W takich sklepach jak Miloo Home kupisz parasole ogrodowe w różnych wymiarach, kolorach, wzorach. Uszyte z solidnych tkanin, odporne są na podmuchy wiatru i działanie promieni słonecznych.

Alternatywą dla parasoli ogrodowych są żagle przeciwsłoneczne. Stanowią one nowoczesną formę ochrony przed słońcem, są również zabezpieczeniem przed delikatnym letnim deszczem. Występują one zazwyczaj w kształcie kwadratów lub trójkątów i szyte są z poliestru. Ich dużym plusem jest łatwość mocowania – można je zamontować na haczyki, tyczki, linki czy śruby Daszki dostępne są w różnych wielkościach i kolorach, choć większość osób najczęściej decyduje się na te w jasnych barwach.

Altany i pawilony – konstrukcje gwarantujące cień w ogrodzie

Parasole ogrodowe i żagle przeciwsłoneczne to mobilne konstrukcje, które łatwo i szybko można przenosić. Szukając jednak czegoś trwalszego, warto zainteresować się pawilonami i altanami ogrodowymi. Te pierwsze składają się z czterech nóg, na których wspiera się materiałowy dach. Bardziej rozbudowane wersje mają ścianki, które mogą posiadać okna lub też być zwijane. Pawilony ze ściankami to doskonała ochrona nie tylko przed słońcem, ale także wiatrem, deszczem, a także ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Najczęściej kupowane są pawilony w wymiarach 3×3 metry. Jako trwałe zabezpieczenie przed słońcem w ogrodach i na tarasach pojawiać mogą się też altany ogrodowe. Te mogą być wykonane z tkaniny lub drewna, metalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.