co daje czytanie książek dzieciom

Co daje czytanie książek dzieciom

W dzisiejszym, zwariowanym świecie, w którym naszą codziennością są gonitwa z obowiązkami, pracą, obowiązkami dzieci książka odchodzi na drugi plan. Często wykończeni pragniemy po pracy zjeść dobry obiad i odpocząć, przeskakując z jednego kanału na drugi. A dzieci? Po odrobieniu lekcji niech zajmą się sobą. Czy to jest ten wymarzony model rodzicielstwa, który reprezentujesz?

Dzieci nie mogą być pozostawione same sobie. Obowiązkiem rodzica jest zorganizowanie zajęć na tyle, by mogły zdrowo się rozwijać i w przyszłości znajdować własne zajęcia. Ważny jest czas na beztroską zabawę, ale nie może on trwać przez cały czas.

Nie dawaj dziecku złego przykładu

Dzieci są naszymi lustrzanymi odbiciami. Swój charakter kształtują obserwując to, co się dzieje w domu i to, co robimy my. Małe dziewczynki podkradają swoim mamom szminki, a chłopcy oglądają mecze razem z ojcami. Mamy realny wpływ na nasze dzieci, nie zmarnujmy tego!

Aby zostać wzorem do naśladowania dla naszych dzieciaków, sami musimy być interesującymi osobami. Dziecko widzące, że czytamy, samo chętnie sięgnie po lekturę, bo będzie mu się wydawało to naturalne.

Docieramy teraz do najważniejszego: najlepszym i najprostszym sposobem na wspieranie bezpośredniego rozwoju naszych pociech przy jednoczesnym zacieśnianiu więzi rodzicielskich jest czytanie książek.

Główne powody, dla których od dziś powinieneś czytać dziecku książki

Gdy czytasz dziecku, zaspokajasz jego potrzebę emocjonalnej więzi. Czuje się ważne i docenione, a wspólne emocje podkreślą przygody uwięzionych księżniczek i pilnujących ich smoków. Bliskie czytanie wiąże się również z kontaktem fizycznym, przez który zaobserwujesz, jak twoje dziecko uczy się emocji i w jaki sposób reaguje na różne sytuacje. Wspólne czytanie umacnia również poczucie własnej wartości.

Kolejnymi powodami, dla których koniecznie musisz zacząć czytać swojemu dziecku jest wyobraźnia, która rośnie razem z każdą przeczytaną stroną. Udowodniono naukowo, że czytanie wspomaga również koncentrację i znacznie redukuje stres, a w mózgu zachodzą procesy tworzące nowe sieci neuronów. Poza tym, o ile wybierasz wartościowe książki, poszerzasz wiedzę ogólną swojego dziecka, uczysz go empatii oraz życiowej mądrości.

Czytanie musi kojarzyć się dzieciakom pozytywnie, a wymaganie od dziecka, by samodzielnie czytało określone pozycje jest zniechęcające i może doprowadzić do zupełnego braku zainteresowania dla zdobywania nowej wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.