Stdenci w kawiarni.

Co wybierają studenci? Studia dzienne, zaoczne, czy online?

Początek wakacji to czas wyboru studiów. Uczelnie w Warszawie przeżywają wówczas prawdziwe oblężenie. Młodzi absolwenci szkół średnich mają do dyspozycji studia stacjonarne i zaoczne. Jakie najczęściej wybierają?

Edukacja, czyli wstęp do kariery

Twoje dziecko chce wybrać dla siebie jakąś uczelnię? Warszawa to ulubiony kierunek dla wielu adeptów nauki. Nie zawsze trafia się do niej zaraz po szkole średniej. W Polsce powoli przyjmuje się taki model edukacji, w którym młodzi ludzie dają sobie czas na ostateczną decyzję o kierunku studiów. Edukacja jest najważniejszym etapem w przyszłej karierze zawodowej, choć nie jedynym. Bywa, że wybrany kierunek nie spełnia naszych oczekiwań, lub po jego zakończeniu studiujemy coś jeszcze. Jeśli decyzja o nauce dotyczy naszego dziecka, trudno uniknąć emocji.

Przeprowadzka na studia dzienne

Uczelnie w Warszawie proponują różne modele nauki: studia dzienne, zaoczne, online, lub tryb mieszany. Te pierwsze dla wielu oznaczają konieczność przeprowadzki. Niektórzy mają możliwość skorzystać z zakwaterowania przy uczelni. Inni idą na swoje, wynajmując pokój lub mieszkanie. Ta druga opcja to początek dorosłego życia, w którym rola rodziny jest mniejsza, niż dotychczas. Studia dzienne zajmują dni powszednie. Trudno w tym czasie podjąć pracę zawodową, zwłaszcza w pierwszych latach. Oznacza to brak poważnych zobowiązań, ale dla rodziców konieczność finansowania edukacji poza miejscem zamieszkania.

Studia zaoczne dla młodszych i starszych

Część studiujących woli edukację w weekendy. To świetna opcja dla tych, którzy już pracują, lub założyli rodziny. Uczą się i jednocześnie zdobywają doświadczenie zawodowe. Ważnym aspektem dla pracujących studentów jest też niezależność finansowa. Uczelnie w Warszawie zwykle organizują zjazdy na wykłady co dwa tygodnie. Wiele osób jedzie na nie jeszcze w piątek, po zakończeniu pracy. Studia zaoczne mają wiele plusów. Jednym z ważniejszych jest konieczność nauczenia się, jak sprawnie zarządzać swoim czasem. Student musi pogodzić naukę, pracę a często także obowiązki jako młody rodzic.

Znak czasów – studia online

Od kilku lat uczelnie w Warszawie testowały model nauki online. Dotyczył on 50 proc. zajęć. Wykłady w takim systemie odbywają się przez Internet. Kontakt z wykładowcą także jest online. Jeśli studenci mają potrzebę dodatkowego wsparcia, znajdą go w grupach, działających w mediach społecznościowych. Nauka online rozwijała się powoli do momentu wybuchu pandemii. Ostatni rok pokazał, że w ten sposób można prowadzić zajęcia w czasie przymusowej izolacji. Online odbywały się także zajęcia na wszystkich wydziałach dziennych.

Czas pokaże, który model edukacji będzie najpopularniejszy. Najprawdopodobniej nauka przez Internet przekonała do siebie tych, którym wydawało się, że ich sytuacja zawodowa lub rodzinna uniemożliwia kontynuowanie edukacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.