Depresja

Czy depresja jest powiązana z alkoholizmem?

Problemy z alkoholem lub całkowite uzależnienie bardzo niekorzystnie wpływają na organizm człowieka. Nie tylko zaburza funkcjonowanie niektórych organów, ale znacząca wpływa również na psychikę człowieka. Udowodniono, że depresja ma duży związek z alkoholizmem oraz że występuje w rożnych formach i momentach.

Rodzaje depresji związanej z alkoholem

Powiązanie to nazywane jest depresją alkoholową. Bardzo duży procent alkoholików zmaga się ze stanami chronicznego przygnębienia w różnych fazach uzależnienia. U niektórych depresja pojawia się jeszcze przed wpadnięciem w nałóg. Alkohol jest dla osoby cierpiącej na zaburzenia tego typu ukojeniem, dlatego coraz częściej przynosi sobie ulgę i zaczyna pić. W ten sposób rozwija się i nałóg i depresja, ponieważ alkohol przynosi tylko chwilowe zapomnienie.

Depresja może również wystąpić w momencie, kiedy osoba uzależniona zauważa, że ma problem z piciem. Niestety nałóg jest silniejszy, a przegrana wywołuje wyrzuty sumienia, co w konsekwencji prowadzi do stanów depresyjnych.

Jeśli w dwóch pierwszych fazach depresja nie wystąpiła, istnieje ryzyko, że pojawi się w fazie trzeciej, zaraz po podjęciu decyzji o walce z nałogiem. Moment ten jest niezwykle trudny i wymaga wsparcia ze strony specjalistów, ponieważ każdorazowe załamanie psychiczne może prowadzić do rezygnacji z walki i powrót do nałogu. Więcej na ten temat dowiedzieć się można na ograniczpicie.pl.

Gdzie szukać pomocy?

Każdy stan depresyjny wymaga konsultacji ze specjalistą, inaczej przerodzić się może w poważną chorobę, z której wyjście będzie wymagało leczenia farmakologicznego. Doskonałym sposobem na poradzenie sobie z problemami są terapie. W zależności od indywidualnych potrzeb można zdecydować się na indywidualną, gdzie uwaga terapeuty skupia się wyłącznie na problemach osoby uzależnionej, lub terapię grupową, gdzie więcej osób z podobnymi doświadczeniami dzieli się swoimi odczuciami, problemami i osiągnięciami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.