Buty skórzane, zwłaszcza droższe wymagają szczególnych, czasem specjalistycznych, zabiegów przy czyszczeniu i konserwowaniu. Jednak w zależności o rodzaju skóry oraz od koloru, nierzadko należy je czyścić odmiennymi sposobami.
Czyszczenie butów zamszowych
Zaczynamy od butów zamszowych, gdyż te wymagają szczególnej uwagi i nie każdy użytkownik czyści je w sposób właściwy.
Zamsz ma niemało grono zwolenników, choćby dlatego, że takie buty można nierzadko dopasować zarówno do odzieży sportowej, jak bardziej eleganckiej. Popularne są buty zamszowe z długimi cholewami, tak zwane „muszkieterki”.
Zamsz to powierzchnia o delikatnych, przyjemnych w dotyku włoskach, będących efektem przecierania powierzchni skóry. Zamsz może mieć wygląd naturalny, może też być barwiony. Nie jest natomiast i nie może być lakierowany, może zatem przemakać podczas deszczowej pogody lub roztopów. Dlatego najlepszym sposobem konserwacji obuwia zamszowego jest zakupienie profesjonalnego impregnatu, który zwykle proponuje producent obuwia. Impregnat zabezpieczy przed przemakaniem o ile będzie stosowany systematycznie – nawet dwa razy w tygodniu.
Mimo to, nawet jeśli posiadamy impregnat lub odpowiednią piankę, nie obejdzie się od wstępnego czyszczenia szczoteczką lub pędzelkiem o odpowiedniej miękkości włosia. Są też dostępne gumki do zamszu oraz specjalne pianki, pozwalające na oczyszczenie obuwia z soli drogowej. Niektórzy wykorzystują do tego celu roztwór wody z octem. Pamiętajmy też, że mocno przemokniętych butów zamszowych nie należy suszyć zbyt szybko w wysokiej temperaturze. Zamsz nie jest też odpowiednim materiał do prania.
Czyszczenie i konserwacja obuwia ze skóry licowej
Skóra licowa to taka, którą po poddaniu obróbce mechanicznej pokrywana jest warstwą wosku. Jest zwykle gładka, nawet połyskliwa. Najpopularniejsze są licowe skóry cielęce lub bydlęce. Zaliczają się też do rodzaju skór zamkniętych, nieprzepuszczających wody, co nie oznacza, że nie są one podatne na wpływ czynników zewnętrznych.
Nierzadko spory problem mają posiadacze obuwia z białej skóry. Bywa, że obuwie żółknie w niektórych miejscach, co nie musi wcale oznaczać, że nie da się go wybielić. Efekt mogą dać domowe sposoby, choćby z użyciem sody oczyszczonej lub spirytusu. W sklepach dostępne są preparaty czyszczące skórę i jednocześnie wybielające. Do konserwacji przydaje się odpowiedni krem.
W wypadku obuwia ze skór licowych pamiętajmy również o tym, by przemokniętych nie suszyć szybko w wysokiej temperaturze. By podczas czyszczenia lub konserwacji uniknąć odbarwień ciemniejszej skóry najlepiej jest się zaopatrzyć w sklepie w profesjonalny zestaw nie tylko z odpowiednimi preparatami, ale również ze szczoteczkami i ściereczkami z mikrofibry.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem: https://czyszczenieskory.pl/