Depresja jest w dzisiejszym świecie niezwykle powszechnym zaburzeniem na tle psychicznym i objawia się w różny sposób, w zależności od indywidualnego przypadku.
Podstawowe definicje depresji
Depresja stała się obszarem zainteresowań wielu naukowców i specjalistów, tak z dziedziny psychologii, jak i psychiatrii. Powstało wiele definicji depresji, zwracających uwagę na zmiany, jakie powoduje ona w zakresie ludzkiej aktywności i nastroju.
Definicja, jaką znaleźć można w Encyklopedycznym słowniku psychiatrii mówi, że depresja to „chorobowe zaburzenie życia uczuciowego, którego osiowym objawem jest dominujące uczucie smutku, przygnębienie, zniechęcenie oraz ujemny ton uczuciowy towarzyszący ogółowi przeżyć”.
Natomiast, w Słowniku psychologicznym czytamy, że depresja to „zahamowanie, w różnym stopniu, aktywności psychicznej człowieka przejawiającej się w ogólnym przygnębieniu”.
Nastrój
To właśnie nastrój jest kluczowy w rozpoznawaniu depresji. U osoby borykającej się z chorobą widać smutek, pustkę i zmęczenie. Innymi objawami jest utrata dotychczasowych zainteresowań, aktywności oraz zmniejszenie seksualnego popędu.
Czy to już depresja?
Poza wspomnianym nastrojem, depresja może charakteryzować się:
- brakiem apetytu;
- utratą masy ciała;
- albo na odwrót – wzmożonym apetytem;
- wzrostem wagi ciała;
- bezsennością lub zmęczeniem;
- utratą energii i witalności;
- poczuciem bezwartościowości;
- samoobwinianiem;
- myślami o śmierci, samobójstwie.
Co jeść w depresji?
Chory na depresję powinien mieć zapienioną odpowiednią dietę. Żywienie ma bardzo duży wpław na ludzkie samopoczucie – pamiętajmy o tym i zastanówmy się co jeść na depresję? Dieta musi być bogata w wiele substancji odżywczych i minerałów, które będą dawać siłę na walkę z chorobą. W menu pacjenta znaleźć powinny się między innymi:
- banany – dzięki wysokiej zawartości serotoniny wpłyną na poprawę nastroju;
- jogurty – wzmocnią odporność i wspomogą przyswajanie witamin z innych produktów;
- orzechy – są odżywką dla mózgu i widocznie obniżają poziom stresu;
- pomarańcze – wyciskany z pomarańczy sok zawiera mnóstwo składników odżywczych, które odprężają i poprawiają samopoczucie;
- słonecznik – zawarty w nim selen pozwala na zachowanie równowagi biologicznej organizmu oraz wspomaga pracę tarczycy;
- jajka – to źródło wapnia, żelaza i witamin: A, E i C;
- ryby – są zbawieniem dla ludzkiego układu nerwowego. Zawierają witaminy z grupy B, kwas foliowy i kwasy z grupy omega-3;
- czekolada – wyłącznie gorzka, o wysokiej zawartości procentowej kakao. Jest źródłem witamin z grupy B oraz niezbędnego dla ludzkiego organizmu magnezu;
Pomoc w depresji – warto postawić na terapię
Bardzo pomocna, w leczeniu zaburzeń depresyjnych, jest psychoterapia. Programów terapeutycznych jest wiele, jednak wszystkie mają wspólne założenia i jeden cel – pomóc choremu zmienić swój dotychczasowy wzór nieadaptacji samego siebie i zmodyfikowania specyficznych myśli i zachowań, jakie mu towarzyszą.
Poznawcza psychoterapia indywidualna
Terapia poznawcza jest na ogół krótkoterminowa – składa się z kilku, maksymalnie kilkunastu, sesji. Każda sesja odbywa się według tego samego, ustalonego wcześniej schematu. Polega na jasnym, klarownym komunikowaniu się z pacjentem oraz omówieniu konkretnych faktów i danych, z jakich może wynikać problem chorego.
Na początku spotkania ustalany jest jego temat i przebieg. Terapeuta chce, aby jego pacjent zrozumiał proces pracy, jaki dokonuje się podczas terapii. Pyta, kontroluje aktywność rozmówcy, a także sam udziela informacji zwrotnych. Na sesjach sporządzane są notatki przez każdą ze stron. Mają one na celu wspomóc proces uczenia się, a także przypominać o szczegółach, które mogą zatrzeć się w pamięci. Po każdej sesji pacjent otrzymuje zadanie domowe, które związane jest z omawianymi na spotkaniu tematami.
Poznawcza psychoterapia grupowa
Liczba pacjentów, objętych terapią grupową przez jednego terapeutę, powinna oscylować w granicach 4-6 osób. W przypadku większej grupy, w prace zaangażować powinno się kilku specjalistów jednocześnie. W typowej terapii grupowej spotkania powinny obywać się regularnie, co tydzień i trwać około dwóch godzin. Prowadzący sesję powinien na początku zebrać zgody pacjentów dotyczące struktury spotkań i określić jasne kryteria, związane z oczekiwanym stanem poprawy. Taki przebieg sytuacji może wywołać dyskusję związaną z oczekiwanymi zmianami. Początek sesji powinien nawiązywać do ostatniego spotkania, dając pacjentom możliwość wypowiedzenia się. Środkowa cześć spotkania to praca nad danym zagadnieniem, problemem. Odbywa się ona z wykorzystaniem poznawczo-behawioralnych technik psychoterapii. Sesja kończyć powinna się, tak jak w przypadku spotkań indywidualnych, zadaniem pracy domowej.
Psychoterapia poznawcza pomoże pacjentowi, zmagającemu się z depresją, radzić sobie w życiu codziennym, poprawi jego nastrój, a także wzmocni wiarę w jego możliwości.
Źródła:
- L. Korzeniowski, S. Pużyński Encyklopedyczny słownik psychiatrii, Warszawa 1986.
- W. Szewczuk, Słownik psychologiczny, Warszawa 1985.
- http://www.kontemplacja.pl/co-jesc-w-depresji – „Co jeść w depresji?” – Kontemplacja.pl – stan z 2019-03-06.
- M. Huflejt-Łukasik, Zasady etyczne w psychoterapii, O etyce służb społecznych, Warszawa 1998.
- M. Huflejt-Łukasik, Depresja – wybrane modele teoretyczne, Nowiny Psychologiczne, 1999.