Wyjątkowość kreacji brokatowych nie kończy się na olśniewającym blasku mieniących się drobinek. Żeby zachować trwałość brokatowej sukni trzeba też wiedzieć, jak się o nią zatroszczyć, kiedy jej nie nosimy. Czyli jak prać, jak suszyć i jak przechowywać tkaninę brokatową, żeby za każdym razem zachwycała tak samo efektownym migotaniem.
Pranie sukni brokatowej – od czego zacząć?
Często pomijanym, ale niezwykle istotnym krokiem do właściwej pielęgnacji wszelkiego rodzaju tekstyliów jest sprawdzenie informacji u źródła. Po wewnętrznej stronie kreacji zawsze znajdziesz metkę, na której znajdują się dokładne wskazówki dotyczące prania. Jeśli nie kupiłaś gotowej sukni, a surowy materiał, z którego planujesz uszyć wymarzony krój, zapytaj sprzedawcę lub poproś o radę krawcową. Warto poświęcić kilka minut na zapoznanie się z podstawowymi sposobami dbania o tkaniny brokatowe. Dzięki temu poznasz podstawowe zasady pielęgnacji tkanin brokatowych. Potraktuj je jako punkt wyjścia do delikatnej, dokładnej ochrony tkaniny, dzięki której unikniesz przebarwień, blaknięcia koloru, widocznych plam czy nadmiernego odpadania brokatowych drobinek.
Jak wyprać tkaninę, żeby nie odpadał z niej brokat?
Materiały brokatowe to najczęściej poliester lub poliamid połączony z elastyną. Do tego rodzaju materiału można wpleść połyskujące włókna, bądź też wtopić lub przykleić do niego błyszczące drobinki. I o ile tkanina sama w sobie nie wymaga szczególnej uwagi przy pielęgnacji, o tyle zadbać musimy właśnie o te świecące punkciki. Najczęściej zalecanym sposobem prania tkaniny brokatowej jest pranie ręczne w niskiej temperaturze. Używaj delikatnych środków piorących, nie przesadzaj z płynem do płukania (bądź całkowicie z niego zrezygnuj!). Rozpuść myjący środek w wodzie, następnie delikatnie namaczaj tkaninę. Postaraj się jak najmniej ją ściskać, trzeć i wykręcać. Każdy intensywny ruch może powodować odpadanie błyszczących punkcików. To normalne zachowanie tkaniny brokatowej, dlatego odpadającymi tu i ówdzie drobinkami nie warto się przejmować. Producenci wiedząc o tym pokrywają tkaninę taką ilością brokatu, żeby kreacja nawet po „zgubieniu” jakiejś jego części wciąż olśniewała. Tym, co możesz zrobić, jest spowolnienie wypadania drobinek – dzięki temu przedłużysz życie swojej sukni. Dlatego pierz ją delikatnie i z miłością, delikatnie odsącz z wody, a potem nie zapomnij o prawidłowym suszeniu!
Jak suszyć tkaniny brokatowe?
Suszenie tkaniny brokatowej wygląda podobnie jak suszenie kreacji z innych rodzajów tkanin. Zwykle są to ciężkie, obszerne stroje, ozdobione detalami, które po nasączeniu wodą potrafią naprawdę sporo ważyć. Dlatego nie susz sukni brokatowej na wieszaku, ani też nie przewieszaj na suszarce – pod własnym ciężarem suknia może się nieładnie porozciągać. Nie rozważaj nawet opcji suszarki bębnowej! Zamiast tego rozłóż na płasko ręcznik i połóż na nim suknię. Najlepiej na lewej stronie i z dala od bezpośrednich promieni słońca – mogą one powodować przebarwienia! Pamiętaj, żeby rozprostować materiał, dzięki czemu unikniesz dodatkowych zagnieceń i odwrócić go, kiedy wierzchnia część już przeschnie. Suszenie zajmie trochę czasu, dlatego warto prać i suszyć tkaniny brokatowe wtedy, kiedy nie jest zbyt deszczowo ani wilgotno.
Jak prasować tkaniny brokatowe?
Brokat jest szczególnie wrażliwy na wysokie temperatury, nie tylko podczas prania, ale także w trakcie prasowania. Jeśli udało Ci się wysuszyć tkaninę w taki sposób, że nie widać na niej zagnieceń – nie prasuj jej! Jeśli krój sukni jest opięty, a wszelkie nierówności wygładzą się po włożeniu jej na siebie – również jej nie prasuj! Nieużywanie żelazka przyniesie korzyść nie tylko dla przedłużenia żywotności tkaniny, ale też dla Twojego wolnego czasu i dla środowiska. Jeśli natomiast prasowanie jest konieczne, najlepiej sprawdzi się żelazko parowe. A jeśli masz do dyspozycji jedynie tradycyjne żelazko, pamiętaj o dwóch podstawowych zasadach: ustawienie najniższej możliwej temperatury i prasowanie na lewej stronie. Warto też, w razie, gdyby tkanina była wyjątkowo wrażliwa na ciepło, na początek przeciągnąć żelazkiem w miejscu niewidocznym. To pozwoli sprawdzić, czy ten zabieg na pewno nie zostawia śladów na materiale.
Jak dbać o tkaniny brokatowe, żeby służyły nam jak najdłużej?
Wyprałaś, wysuszyłaś, wyprasowałaś. Twoja suknia jest błyszcząca, wygląda jak nowa, może nawet dzięki zastosowaniu prawidłowych zasad pielęgnacji tkanin brokatowych udało Ci się ją odświeżyć i nadać jej jeszcze więcej elegancji. Dbanie o wartościowe rzeczy to cenna umiejętność, możesz być z siebie dumna! W czasie, gdy Twoja brokatowa suknia czeka na kolejną okazję, podczas której pomoże Ci oczarować całą salę, Ty pomóż jej przetrwać ten czas w niezmienionym stanie. Jak przechowywać tkaninę brokatową, by nie traciła blasku ani fasonu? Żeby jak najdłużej cieszyć się pięknem sukni powieś ją na wieszaku używając wewnętrznych tasiemek do podtrzymania. Dzięki temu ramiona nie wyciągną się zbyt mocno. W zależności od kroju, na przykład w przypadku odciętych w pasie, długich i ciężkich kombinezonów czy sukien balowych warto jest przewiesić je w połowie. Dzięki temu ciężar materiału podzielisz na pół, nie obciążając górnej partii kreacji. Możesz też z powodzeniem złożyć strój i przechowywać go na płasko, pamiętając jedynie, żeby nie wywołać dodatkowych zagnieceń. I niezależnie od sposobu przechowywania, rozważ zastosowanie pokrowca, który uchroni Twoją kreację przed kurzem oraz nieprzyjemnymi zapachami otoczenia.
A kiedy nadejdzie dzień kolejnego wielkiego wydarzenia – wskocz w swoją kreację niczym księżniczka i zabłyśnij milionem migoczących gwiazd, za każdym razem zachwycających tak, jakby wyszły prosto od projektanta. Baw się dobrze!