Rozciągająca się kobieta przed ćwiczeniami w stroju sportowym

Jak skomponować strój do ćwiczeń – wygoda i higiena!

To raczej oczywiste, że nie da się ćwiczyć w pierwszym-lepszym stroju, jaki tylko uda nam się wyciągnąć z szafy. Trening wymaga komfortu, lecz profesjonalny ubiór sportowca to coś więcej niż tylko swoboda ruchów! Aby wybrać optymalny ubiór, najpierw należy zacząć od podstaw i bliżej przyjrzeć się poszczególnym elementom stroju, w które musimy się wyposażyć.

Na górne partie ciała zazwyczaj zakłada się zwykły top lub T-shirt. Na ogół ludzie decydują się na dość lekkie ciuchy, gdyż organizm sam produkuje ciepło podczas wysiłku fizycznego. Zimą lub późną jesienią przydatny może okazać się jednak dres lub longsleeve, które zabezpieczą nas przed uciążliwym mrozem.

Kwestia ta jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku spodni. O ile Panowie, w zależności od panującej na zewnątrz temperatury, najczęściej decydują się na szorty bądź dłuższe spodnie dresowe, to Panie stawiają na wyspecjalizowane leginsy sportowe damskie, przystosowane do dowolnych warunków atmosferycznych.

Czym powinny wyróżniać się leginsy sportowe damskie?

Produkty przeznaczone dla kobiet aktywnych zazwyczaj wykonane są ze specjalnych, zaawansowanych technologicznie tworzyw, w celu zapewnienia sportsmenkom optymalnych warunków do ćwiczeń. Bardzo istotne są tu właściwości termoaktywne stroju – leginsy sportowe damskie stanowią wyposażenie na cały rok, dlatego muszą skutecznie regulować temperaturę ciała. Jest to element garderoby, który dynamicznie reaguje na ciepło, zapobiegając zarówno przegrzaniu organizmu, jak i jego wyziębieniu. Co więcej, materiał termoaktywny skutecznie odprowadza pot, dzięki czemu parująca wilgoć nie powoduje dyskomfortu ani nie podrażnia skóry.

Właściwości termoaktywne to jednak nie wszystko! Wysokiej jakości leginsy sportowe damskie powinny być także dostatecznie elastyczne, aby pozwalać na pełną swobodę ruchów. Skrępowane nogi nigdy nie pozwolą na maksymalne osiągi, nawet jeśli dyskomfort nie jest szczególnie odczuwalny. Większość producentów stawia na nieco cieńszą i bardziej rozciągliwą warstwę materiały w okolicy kostek i kolan, która nie stawia oporu podczas dynamicznych ruchów nóg.

Kolejna kwestia to trwałość. Każdy element stroju sportowego powinien być w pewnym stopniu odporny na starganie czy przetarcie, lecz w przypadku spodni, cecha ta jest szczególnie ważna. Podczas treningu w plenerze, wystarczy chwila nieuwagi, aby stargać swój strój odstającą gałęzią, a z kolei skomplikowane pozycje gimnastyczne mogą zbytnio naciągnąć leginsy, doprowadzając do powstania dziur. Lepiej inwestować w takie leginsy sportowe damskie, które staną na wysokości zadania.

Higiena podczas ćwiczeń – właściwości antybakteryjne spodni

Nie jest tajemnicą, że ludzki organizm intensywnie się poci podczas treningu. Jeśli ćwiczenia trwają kilka godzin, w stroju sportowym mogą zacząć namnażać się bakterie, prowadząc do nieprzyjemnego zapachu i podrażnień skóry. Leginsy sportowe damskie z górnej półki (takie jak te dostępne tutaj: http://asport.pl/k/5/spodenki-fitness-leginsy/) powinny jednak ograniczyć to zjawisko, gdyż tworzywa, z których są on wykonane, nie stanowią optymalnego środowiska dla rozwoju drobnoustrojów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.