kobieta lekarz

Jak usunąć włókniaki miękkie?

Na naszej skórze pojawia się wiele zmian – jedni maja piegi, inni kurzajki, a jeszcze inni pieprzyki bądź brodawki. Jednak są i takie zmiany, które nie dość, że stają się uciążliwe, to wyglądają bardzo nieestetycznie. Mowa tu o włókniakach.

Czym jest włókniak?

Włókniaki to niegroźne zmiany nowotworowe, które powstają w postaci grudkowatych narośli i pojawić się mogą na różnych obszarach ludzkiego ciała. Włókniak – fibroma – przybiera barwę lekko brązową bądź cielistą. Jest to niewielkich rozmiarów guzek, który rozrasta się z tkanki łącznej. Występuje on niezależnie od wieku pod dwom postaciami:

  • włókniaka miękkiegofibroma molle – to o nim powiemy dziś nieco więcej;
  • włókniaka twardegofibroma durum – który jest stosunkowo mniejszy od fibroma miękkiego i powstaje zwykle pojedynczo – najczęściej na nogach i rękach. Jest okrągły, twardy, kilkumilimetrowy i z reguły nie da się go wcisnąć do środka, tak jak włókniaka miękkiego.

Fibroma molle

Włókniaki miękkie wystąpić mogą na całym ciele, jednak najczęściej rozrastają się na szyi, w okolicach pachwin i pach. Lubią pojawiać się w grupach. Bardzo łatwo można go „wcisnąć” w skórę. Niewielkie grupki włókniaków szczególnie często pojawiają się na karku i szyi u kobiet starszych. Zdarzają się sytuacje, w których włókniaki występują na piersiach. Większość tego typu zmian skórnych nie wymaga specjalistycznego leczenia, a usuwa się je wtedy, gdy sprawiają pacjentowi znaczny dyskomfort. Jednak każdego nowo powstałego guzka powinien zobaczyć lekarz, gdyż bywa tak, że niepozorny włókniak kryć może pod sobą znacznie poważniejsza zmianę.

Gdzie udać się po pomoc?

skalpel

Wiele osób, które doświadczy na własnej skórze schorzenia tego typu ma dylemat, do jakiego specjalisty najlepiej się zgłosić? Czy ma być to chirurg, dermatolog, czy może wenerolog. Warszawa jest miastem, które ma tak wielu specjalistów, że faktycznie, wybór tego właściwego może być problematyczny. Jednak w tej materii najwięcej zdziała dermatolog. I to właśnie do niego powinniśmy pójść w momencie zetknięcia się z włókniakiem miękkim.

Jak leczyć?

Jest kilka możliwości, leczenia włókniaków. Do podstawowych form zaliczyć można:

  • chirurgiczne usunięcie – w przypadku dużych zmian;
  • krioterapię – wymrażanie guzka ciekłym azotem;
  • laseroterapię – z użyciem lasera frakcyjnego CO2 – zabieg ten sprawia, że zmiana skórna „wyparowuje”;
  • elektrokoagulację – guzka wypala się prądem elektrycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.