Kolagen w kosmetyce – właściwości i działanie

Kolagen to substancja doskonale znana każdej kobiecie, która walczy ze zmarszczkami, cellulitem i wiotką skórą. Jest to białko naturalnie występujące w organizmie, stanowiące budulec tkanki łącznej, czyli spoiwa łączącego komórki. Jakie zastosowanie ma kolagen w kosmetyce? Jak działa i jakimi właściwościami się wyróżnia?

Kolagen w organizmie

Jak już wiemy, kolagen jest istotnym składnikiem tkanki łącznej. To budulec wielu narządów wewnętrznych człowieka, w tym kości, zębów, skóry, ścięgien, naczyń krwionośnych i chrząstek. Co ciekawe, stanowi aż 30% wszystkich białek znajdujących się w organizmie i ok. 60% budulca skóry człowieka. Dzięki niemu skóra jest napięta i gładka, a włosy i paznokcie zachowują dobrą kondycję. Z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie maleje (już po 25 roku życia). Pojawiają się zatem pierwsze zmarszczki, cellulit i wypadają włosy. To sprawia, że coraz więcej kobiet decyduje się na kolagen do twarzy, występujący w różnorodnych wersjach. Możemy postawić przykładowo na serum kolagenowe, maseczkę, płatki pod oczy itp.

Kolagen w kosmetyce

Kolagen jest uznawany za źródło młodości, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce, zwłaszcza w produktach przeciwzmarszczkowych. Jednakże jego cząsteczki są zbyt duże, aby przenikać do skóry właściwej. Z tego względu w kosmetykach stosuje się substancje pobudzające komórki odpowiadające za produkcję kolagenu (fibroblasty). Jakie właściwości kolagenu warto znać? Przede wszystkim świetnie nawilża i odżywia naskórek, dlatego jest spotykany w odżywczych maskach kolagenowych. W efekcie pozwala zabezpieczać skórę przed utratą wody i otacza ją powłoką, aby nie doszło do szkodliwego działania czynników zewnętrznych.

Kosmetyki z kolagenem są polecane osobom z atopową skórą. Ta substancja nie tylko łagodzi podrażnienia, lecz także zapewnia przyjemne chłodzenie zmian alergicznych. Sprawdza się praktycznie do każdego rodzaju cery. Jeśli mamy skórę dojrzałą, możemy cieszyć się przywróceniem jej witalności. Z kolei w przypadku suchej cery, kolagen pomaga zatrzymywać wilgoć i zwiększać jej nawilżenie.

Niezawodne działanie kolagenu

Po kolagen do twarzy mogą sięgnąć także osoby z cerą trądzikową. Z jednej strony substancja ta pomaga w regulacji gruczołów łojowych, a z drugiej wykazuje działanie przeciwzapalne. Dodatkowo pomaga wygładzać blizny po trądziku. Nie zapominajmy również o tym, że kolagen to składnik różnych kosmetyków do włosów, głównie masek i odżywek. Ma za zadanie nadawać im blask i sprężystość oraz zapobiegać wypadaniu włosów. Jest z powodzeniem stosowany w salonach fryzjerskich wtedy, gdy chcemy odbudować strukturę kosmyków.

Jak pozyskiwany jest kolagen dla branży kosmetycznej? Przez wiele lat pozyskiwano to białko dzięki wyciągom z części zwierzęcych. Jednakże aktualnie stosuje się także kolagen morski z ryby słodkowodnej – tołpygi. Jest on niezwykle podobny do kolagenu ludzkiego, dlatego wykazuje skuteczne działanie. Niekiedy w zabiegach kosmetycznych wykorzystywany jest także kolagen ludzki, pochodzący z tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.