kuchenka mikfrofalowa

Kuchenka mikrofalowa – 6 zalet urządzenia, dzięki którym powinniśmy rozważyć jego zakup

Kuchenka mikrofalowa to urządzenie, które doskonale sprawdzi się w każdej kuchni. Przed zakupem warto się jednak zastanowić, jakie jej funkcje będą nam potrzebne. Niekiedy najlepszym rozwiązaniem będzie kuchenka, która ma tylko podstawowe, niezbędne funkcje – pomoże w przygotowaniu potraw a jednocześnie nie będzie dużym obciążeniem dla budżetu. Można oczywiście zdecydować się na znacznie bardziej rozbudowane urządzenie, które stanie się swoistym kombajnem, w którym zrobimy wszystko, począwszy od rozmrożenia składników aż po przygotowanie ostatecznej wersji dania. Odmian kuchenek mikrofalowych w sklepie jest sporo i warto zapoznać się z ich funkcjami i możliwościami, by w domowej kuchni znalazł się sprzęt spełniający nasze wymagania. Jak wybrać mikrofalówkę?

Kuchenka mikrofalowa – zasada działania

Choć sprzęt ten spotkać można w bardzo wielu gospodarstwach domowych, tak naprawdę niewiele osób wie, jaka jest zasada działania kuchenek mikrofalowych. Wewnątrz urządzenia wytwarzane są fale elektromagnetyczne, które nie mogąc opuścić wnętrza odbijają się od metalowych ścianek i siatki wbudowanej w drzwiczki i podgrzewają danie. W każdej potrawie znajdują się w mniejszej lub większej ilości cząsteczki wody, które wprawiane są drgania, co powoduje jej podgrzanie. Dzięki takiej zasadzie działania na osiągnięcie ostatecznego efektu potrzeba znacznie mniej czasu, niż w przypadku tradycyjnych kuchenek czy piekarników.

Pojemność, kolor i kształt urządzenia

Jak wybrać mikrofalówkę? Należy zwrócić uwagę na wiele jej cech, zarówno zewnętrznych, jak i tych, które umożliwiają prawidłowe odgrzanie potrawy. Na pewno warto uwzględnić kolor – na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, bez problemu znajdziemy zatem taki, który idealnie wkomponuje się w wystrój naszej kuchni. Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się klasyczne, stalowe lub czarne modele, również białe w jasnych kuchniach pasują do aranżacji. Jeśli chodzi o kształt – praktycznie od początku kuchenki mikrofalowe są prostopadłościanami i nic nie zapowiada rewolucji w tej dziedzinie. Zmieniają się jedynie wymiary, dzięki którym można je dopasować do reszty mebli. Standardowe pojemności to 20 litrów, przeznaczone dla małych rodzin, gdyż pozwalają na przygotowanie za jednym razem większej porcji jedzenia, oraz 15 litrów. Na rynku można również znaleźć urządzenia o pojemności nawet 40 litrów, które dobrze sprawdzą się choćby w restauracjach czy hotelowych stołówkach.

Moc mikrofal

Moc kuchenki to parametr, który ma decydujący wpływ na szybkość przygotowania potrawy. Im jest ona większa, tym szybciej nasz obiad będzie gotowy, a zużycie prądu dzięki temu mniejsze. W obecnie produkowanych urządzeniach moc zawiera się w przedziale 700 – 2100 W i jest regulowana bądź za pomocą pokrętła, bądź też elektronicznie. Im więcej funkcji ma urządzenie i im więcej osób z niego korzysta, tym wyższa wartość jest potrzebna do bezproblemowej i szybkiej obsługi. W prostych kuchenkach mikrofalowych, wyposażonych jedynie w podstawowe funkcje, tak duża moc nie jest wymagana.

Kuchenka mikrofalowa – wolnostojąca czy do zabudowy?

Kuchenka mikrofalowa jest stosunkowo niewielkim urządzeniem i miejsce dla niej w kuchni powinniśmy znaleźć bezproblemowo. Wystarczy jakiś płaski blat i bliskie położenie gniazdka elektrycznego, by zaczęła one spełniać swoje podstawowe funkcje. Jeśli mamy taką możliwość, w przypadku kuchenek wolnostojących powinniśmy zdecydować się na obudowę metalową – jest ona znacznie solidniejsza od plastikowej i mniej podatna na uszkodzenia czy zarysowania. Kuchenka do zabudowy znacznie lepiej wkomponuje się w aranżację kuchni. Może nawet być umieszczona tak, iż nie będzie widoczna na pierwszy rzut oka. Jest ona bardziej stabilna niż kuchenka wolnostojąca i podczas użytkowania nie musimy obawiać się o przypadkowe jej przesunięcie czy zrzucenie. Jest to rozwiązanie jednak nieco droższe, poza tym nie można zapomnieć o zapewnieniu jej odpowiedniej wentylacji.

Kuchenka mikrofalowa – sterowanie

Można zauważyć, iż kuchenki mikrofalowe mają dwa podstawowe rodzaje sterowania – mechaniczne i elektroniczne (lub za pomocą przycisków). Modele starsze, ale również te najprostsze, posiadające jedynie podstawowe funkcje, sterowane są za pomocą pokręteł. Zazwyczaj jedno z nich służy do ustawienia mocy, natomiast drugie określa czas podgrzewania. W tym drugim przypadku można wprowadzić o wiele więcej parametrów – rodzaj potrawy, jej wagę, preferowany sposób przygotowania – na podstawie tych danych urządzenie samo dobiera czas i temperaturę pracy. W nowocześniejszych kuchenkach działanie użytkownika sprowadzone jest do absolutnego minimum – mikrofalówka samodzielnie potrafi dobrać wszystkie parametry.

Dodatkowe funkcje

Kuchenka mikrofalowa już dawno przestała być tylko urządzeniem do podgrzewania potraw. Nowoczesne jej wersje posiadają mnóstwo opcji, pozwalających na samodzielne przygotowanie wyszukanych dań. Dostępne modele pozwalają na gotowanie na parze, grillowanie przy pomocy lamp kwarcowych, mają funkcje piekarnika a nawet posiadają termoobieg. Potrafią również dbać o czystość powietrza wewnątrz oraz o utrzymywanie stałej temperatury dania do czasu jego wyjęcia ze środka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.