Kobieta na spotkaniu z psychologiem

Rodzaje psychoterapii

Artykuł partnera.

Psychoterapię określa się mianem terapii mówionej, gdyż dzięki mówieniu o swoich przeżyciach i emocjach, wspólnie z terapeutą analizujemy wzory naszych zachowań, wzmacniając konstruktywne sposoby radzenia sobie z nimi i niwelując często towarzyszące im autodestrukcyjne myśli oraz zachowania.

Obecnie, dzięki postępowi  technologicznemu sesje terapeutyczne mogą odbywać się nie tylko w formacie stacjonarnym jak to było do tej pory, ale i również online, za pomocą komputera, tableta, smartfona lub innego narzędzia posiadającego dostęp do kamery wraz z możliwością podłączenia do internetu. Spróbujmy dowiedzieć się czegoś więcej na temat samej psychoterapii jak i jej obecnie najpopularniejszych nurtów.

Który rodzaj psychoterapii jest najbardziej skuteczny?

Odpowiedzi na to pytanie szuka każdy, kto zdecydował się skorzystać z pomocy terapeuty. Istnieje dużo nurtów w psychoterapii, wyróżnimy cztery najpopularniejsze nurty terapii:

  • psychoanalityczny
  • psychodynamiczny
  • poznawczo-behawioralny
  • systemowy

Niestety na próżno szukać jednoznacznej odpowiedzi, który z nich ma najwyższą, udokumentowaną skuteczność. Przykładowo, jeżeli planujemy terapię rodzinną najczęściej stosowanym nurtem jest terapia systemowa, ale już w terapii par stosuje się wszystkie cztery nurty. Z kolei w terapii indywidualnej najbardziej popularna jest terapia poznawczo-behawioralna i psychodynamiczna.

Niemniej, z całą pewnością można stwierdzić, że najlepiej zbadanym nurtem psychoterapii jest terapia poznawczo-behawioralna, którą dodatkowo najłatwiej zaadaptować na grunt terapii online.

Niezależnie od rodzaju podjętego leczenia, najważniejszym czynnikiem będzie osobowość samego terapeuty, dlatego tak ważnym jest znaleźć specjalistę o odpowiednich kwalifikacjach i dodatkowo pasującym nam usposobieniu.

Jak wygląda terapia poznawczo behawioralna?

Terapia behawioralną określa się mianem terapii krótkoterminowej, gdyż w tym nurcie pracuje się przede wszystkim nad bieżącymi problemami. Praca terapeutyczna rozpoczyna się od opracowania celu terapii przez terapeutę i pacjenta oraz odkrycia zależności między myślami, zachowaniem i emocjami, gdyż nasze działania wraz ze sposobem myślenia mają ogromny wpływ na nastrój, a także ogólne samopoczucie.

Receptą na osiągnięcie zakładanego celu jest praca nad zmianą sposobu myślenia i odbioru rzeczywistości. Terapeuta stara się wskazać klientowi drogę do zmiany swojego zachowania oraz modyfikacji starych nawyków. Należy pamiętać, że jest to spotkanie dwóch ekspertów, gdzie Terapeuta jest ekspertem w dziedzinie zdrowia psychicznego, zaś Pacjent – ekspertem od swojego życia, dlatego tak ważnym jest aby terapeuta i klient tworzyli zgrany zespół.

Sukces psychoterapii w dużej mierze uzależniony jest od umiejętności terapeuty, w związku z czym poszukiwanie właściwego wsparcia psychoterapeutycznego powinno odbywać się przy zachowaniu najwyższej staranności.

Jak znaleźć odpowiedniego dla siebie terapeutę?

Jeśli zdecydujemy się skorzystać z pomocy psychoterapeuty, staniemy przed wyzwaniem znalezienia specjalisty, który będzie odpowiadał specyfice naszych potrzeb oraz oczekiwań.

Z uwagi na fakt, że ciężko być sędzią we własnej sprawie i sami najczęściej nie posiadamy kompetencji pozwalających dobrać właściwy nurt psychoterapii dla naszych problemów, pierwszym krokiem w procesie wyboru psychoterapeuty powinna być wstępna konsultacja psychologiczna przeprowadzona stacjonarnie lub online z psychologiem lub psychoterapeutą wybranym w drodze porady znajomych lub dzięki istniejącym zasobom sieci. Taka rozmowa ze specjalistą świadomym obecnych trendów w psychoterapii, a ponadto zaznajomionym z warsztatem narzędzi diagnostycznych, pozwoli nam lepiej określić nasze oczekiwania i dzięki temu dopasować do nich najskuteczniejszą formę terapii.

Równie ważnym krokiem będzie weryfikacja kwalifikacji psychoterapeuty. Osoba, której powierzymy siebie i swoje problemy powinna być z wykształcenia psychologiem, psychiatrą, pedagogiem lub absolwentem innych studiów związanych tematycznie z pracą tego typu, która ukończyła certyfikowane szkolenie psychoterapeutyczne.

W znalezieniu odpowiedniego terapeuty na pewno pomogą nam renomowane serwisy internetowe świadczące usługi terapii online takie jak trzymsie.pl, który od samego początku swojego istnienia stawia na pracę z certyfikowanymi specjalistami z zakresu zdrowia psychicznego. Każdy psycholog online pracujący dla tego serwisu jest doświadczonym psychoterapeutą, poddającym się superwizji i często posiadającym certyfikat.

Kiedy warto skorzystać z pomocy terapeuty?

Psychoterapia to nie tylko forma leczenia zaburzeń związanych z naszym zdrowiem psychicznym, ale i również doskonałe narzędzie do pełniejszego poznania siebie, co może okazać się ważnym zasobem zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.

Jeśli czujemy, że nasza obecna kondycja psychiczna wymaga dodatkowej konsultacji, nie czekajmy i umówmy się na wizytę do specjalisty.

Dzisiaj, dzięki dostępności formatu online takich spotkań jest to niezwykle łatwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.