Ciuchy w garderobie na poddaszu

Garderoba pod skosem na poddaszu – pomysły na funkcjonalną aranżację

Garderoba to marzenie wielu osób. Osobne pomieszczenie, które służy do przechowywania ubrań i dodatków. Wygląda luksusowo, ale jest też bardzo praktyczne. Garderobą często określa się także zestaw szaf, które umieszczamy w wolnym miejscu w sypialni, w przejściu czy nawet przedpokoju. Kiedy mamy dużą powierzchnię pokoju bez problemu zaaranżujemy w nim kącik na szafy. Sporo osób decyduje się też odjąć część sypialni lub łazienki i właśnie w przejściu do łazienki zrobić kącik z szafami. A co zrobić w przypadku, gdy jedyne wolne miejsce mamy na poddaszu? Garderoba pod skosem jest jak najbardziej do zrobienia.

Szuflady i blat, które się przydadzą

W żadnej garderobie nie może zabraknąć miejsca do powieszenia ubrań oraz do ich poskładania i włożenia do szuflad. Garderoba pod skosem może składa się tylko z szuflad. Przy ścianie, która skośnie opada można postawić szafkę z szufladami. Są one zwykle dość niskie, aby zmieścić się w takim miejscu. Oczywiście można też zamówić meble na wymiar, które będą zwiększać swoją głębokość wraz z głębokością pod skosem. Na blacie można z kolei zrobić miejsce na toaletkę czy postawić ozdobne donice z kwiatami. Oświetlenie garderoba uzyska z pobliskiego okna lub też można od razu w szafkach zamontować światła led.

Wyższe i niższe miejsca na wieszaki

Większość osób przechowuje jednak ubrania na wieszakach i potrzebuje w garderobie na nie miejsce. Również pod skosami można je zamontować. Wystarczy w najwyższym miejscu skosu zaczepić rurkę, na której powiesimy wieszaki. Ubrania mogą wisieć nie osłonięte i być łatwo dostępne dla nas. Dobrym pomysłem jest też zbudowanie szafek, w których zamontujemy rurki na wieszaki, ale zamkną je drzwi do garderoby, aby na ubrania nie padało światło słoneczne lub nie wpadał do nich kurz. Szafki nie muszą być wysokie. Nawet pod ścianą o wysokości 1 m z powodzeniem można je zmieścić. Oczywiście na długie sukienki czy garnitur, przyda się wstawienie gotowego wieszaka na ubrania w punkcie o standardowej wysokości, ale ubrania takie jak bluzki, koszule czy spodnie można zmieścić w mniejszej przestrzeni.

Pełna zabudowa ściany

Na poddaszu można też wyznaczyć miejsce, w którym stanie prawdziwa garderoba pod skosem. Może to być część sypialni lub nawet całe poddasze, jeśli możemy je tak zagospodarować. Potrzebne jest jednak dobre oświetlenie garderoby, jeśli będzie stać w miejscu bez dopływu światła dziennego. Same półki i wieszaki można jednak zbudować w ścianie, w taki sposób, że drzwi do garderoby będą zasłaniać wszystko. Tutaj sprawdzą się najlepiej drzwi przesuwane, np. w stylu farmerskim.

Zawsze można też zainwestować w szafy na wymiar. Zabudowane szafy można postawić na całej skośnej ścianie. W ten sposób można ją nawet wyrównać optycznie. W szafach można mieć na dole głębokie szuflady, a u góry zamontowane wieszaki na ubrania. Dzięki temu będą bardziej pojemne, niż kupione meble o standardowych wymiarach. Meble na wymiar są najlepszym rozwiązaniem, gdy nie możemy kupić gotowych elementów do urządzenia garderoby. Można też zlecić projekt wedle własnych potrzeb – więcej szuflad, mniej wieszaków itd. W ten sposób miejsce do przechowywania ubrań będzie odpowiadać naszym wymaganiom.

Garderoba pod skosem na poddaszu
Źródło: Pixabay.com

Poddasze tylko na garderobę

Może się zdarzyć, że mamy możliwość urządzenia dużej garderoby na poddaszu. Wtedy warto zaplanować postawienie przy skośnych ścianach niskich mebli, jak komoda, a przy wysokich ścianach, szafy z wieszakami. Można też wstawić wolnostojący statyw na ubrania w miejscu, w którym nam to odpowiada.

Nie może też zabraknąć miejsca na buty. Wystarczy zamontować półki na ścianach, aby móc je poukładać. Dobrze jest też oprócz szafek i wieszaków wstawić duże i wygodne lustro. Można je zamontować na ścianie, jako drzwi szafy lub wybrać model wolnostojący. Świetnym pomysłem jest też wstawienie puf lub fotela, na którym można usiąść. Oświetelnie garderoby powinno być równomierne tak jak w każdym innym pokoju, ale można też dodać punkty świetlne w szafkach z półkami. Z kolei drzwi do garderoby powinny być zgodne z jej wystrojem lub możliwością ich wstawienia np. drzwi przesuwane, klapa, standardowe skrzydło drzwiowe.

Pozostając w tematyce garderoby i jej wystroju, zachęcamy do przeczytania kolejnego naszego artykułu, o szklanych drzwiach do garderoby, na http://www.4zmysly.pl/szklane-drzwi-do-garderoby.

O autorze:
Natasza Miszczuk – Ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.

Źródło:

  • https://m-mieszkanie.pl/inspiracja/jak-urzadzic-funkcjonalna-garderobe-pod-skosem/.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.