Psychologia to dziedzina wiedzy, która stanowi klucz nie tylko do umysłu człowieka, lecz także do zrozumienia otaczającego nas świata oraz ludzi, ich zachowań i reakcji na konkretne działania. Nie bez powodu studia psychologiczne stanowią od wielu lat jeden z najbardziej obleganych kierunków na wszystkich uczelniach. Studia to jednak nie wszystko. Można zdobywać wiedzę o psychologii i rozwoju osobistym samodzielnie – trzeba tylko sięgnąć po właściwe pomoce naukowe.
Psychologia – studia to nie wszystko
Studia psychologiczne, dzielące się na dwa stopnie – licencjacki i magisterski, pozwalają przygotować młodych adeptów do roli psychologia w sposób podstawowy. Dlaczego podstawowy? Jak w przypadku każdej innej dziedziny wiedzy, także psychologia jest zagadnieniem tak szerokim, że ciężko jest poruszyć każdy jej aspekt nawet w trakcie nawet bardzo intensywnych pięcioletnich studiów.
Dlatego też, choć studia pozwolą nam zapoznać się z szeregiem istotnych kwestii, to jednak w dalszym stadium z pewnością chcielibyśmy na poważnie wejść w temat konkretnej, wąskiej specjalizacji. Na to już tradycyjny model nam nie pozwoli. Dlatego musimy swoją edukację i wiedzę z zakresu psychologii poszerzać w inny, niekonwencjonalny, najczęściej samodzielny sposób.
Poszerzanie horyzontów kluczem do sukcesu w dziedzinie psychologii
Psychologia to bardzo popularny kierunek studiów. Z jednej strony to dobra wiadomość ze względu na fakt, że to naprawdę fascynująca dziedzina życia. Z drugiej strony zwłaszcza dla studentów psychologii tak duże zainteresowanie oznacza nic innego, jak tylko konkurencje na rynku pracy. Trudno będzie zatem wyróżnić się, jeśli dysponujemy jedynie wiedzą pozyskaną ze studiów – dokładnie taką samą jak inni świeżo upieczeni absolwenci.
Kwestię dalszego zdobywania wiedzy powinniśmy zatem wziąć na swoje barki z własnej inicjatywy. Dobra wiadomość jest taka, że obecnie nie brakuje sposobów na to, by w jeszcze większym stopniu wyspecjalizować się w danym zakresie wiedzy i umożliwić sobie lepszy start w zawodzie. Do tego jednak niezbędna jest odpowiednia dawka determinacji, dyscypliny i pomysłu na siebie.
Skąd czerpać inspiracje do zwiększania kompetencji w zakresie psychologii?
Istnieje szereg miejsc, w których możemy zwiększyć kompetencje z zakresu psychologii. Przede wszystkim dodatkowe kursy i warsztaty, które swoim zakresem obejmują kwestie szczególnie nas interesujące. W wielu przypadkach zdobycie konkretnej pracy, a być może po prostu poszerzenie wiedzy z danego zakresu wymaga od nas zgłębienia tematów nieporuszanych podczas studiów. Dlatego też dodatkowe formy edukacji w postaci warsztatów i szkoleń wydaje się sprawdzoną formą zwiększania wiedzy.
Nie zapominajmy także o najbardziej oczywistym sposobie zdobywania nowych kompetencji. Książki z dziedziny psychologii nieprzerwanie cieszą się dużą popularnością, a coraz to nowe pozycje wydawane na rynku zapewniają stałą dawkę ciekawej, innowacyjnej wiedzy.
Literatura psychologiczna to jednak nie tylko źródło wiedzy niezbędnej do polepszenia swojej sytuacji zawodowej. To także sposób na zrozumienie otaczającego nas świata. Psychologia społeczna Aronson jest przykładem książki, która w dużym stopniu tłumaczy zawiłości sposobu myślenia wielu z nas i pozwoli lepiej reagować na konkretne zdarzenia. Czytanie tego typu literatury w praktyczny sposób ułatwi nam życie.
Psychologia – polecane książki popularnonaukowe
Jakie jeszcze pozycje książkowe z dziedziny literatury popularnonaukowej są warte uwagi? Nie sposób nie wspomnieć o dwóch uznanych przez ekspertów pozycjach: Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym oraz Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem.
To niekonwencjonalne podejście do tematu psychologii, które w praktyczny i niezwykle obrazowy sposób pozwoli nam zrozumieć niejasne mechanizmy relacji i pokaże, jak w łatwy sposób poradzić sobie z wieloma często spotykanymi w życiu problemami.