mężczyzna z testem ciązowym

Czy mogę zajść w ciążę jeśli nie mam okresu?

Zaburzenia cyklu albo całkowity zanik miesiączki to problem, który dotyka wiele kobiet. Jakie są tego przyczyny i czy nie mając okresu można zajść w ciążę? O tym w dzisiejszym artykule.

Rodzaje braku miesiączki

Nie zawsze ciąża jest jedyną przyczyną braku okresu. Jeśli kobieta jest przekonana, że nie doszło do zapłodnienia, a do menopauzy ma jeszcze daleko, to najprawdopodobniej jej organizm doświadczył jakichś niepożądanych skutków ze strony układu hormonalnego. Warto wiedzieć o dwóch rodzajach braku miesiączki:

  • pierwszym jest pierwotny brak miesiączki – występuje on u dziewcząt, które ukończywszy 16 rok życia i nie doświadczyły pierwszej miesiączki;
  • drugi rodzaj to wtórny brak miesiączki – dotyczy kobiet miesiączkujących regularnie, u których przez ostatnie trzy miesiące nie pojawił się okres.

Jakie są przyczyny wtórnego braku okresu?

Zanik miesiączki spowodować może wiele czynników. Do podstawowych zaliczyć można:

  • Nadwagę lub niedowagę – każda kobieta w swojej tkance tłuszczowej posiada estrogen – hormon, który odpowiedzialny jest za właściwy cykl miesiączkowy. Kiedy kobieta jest otyła, może mieć nadmiar estrogenu, z kolei jeśli ma niedowagę – estrogenu może być za mało. Każda z tych nieprawidłowości spowodować może zanik okresu.
  • PCOS – zespół policystycznych jajników – wyróżniają go cykle bez obecności owulacji.
  • Choroby tarczycy – zarówno nadczynność jak i niedoczynność tarczycy mogą być źródłem zaniku okresu.

O innych przyczynach braku miesiączki można przeczytać na http://www.zdrowy-styl-zycia.eu/czy-mozna-zajsc-w-ciaze-nie-majac-miesiaczki.

Brak okresu, a ciąża

Comiesięczny cykl menstruacyjny przygotowuje organizm kobiety do przyjęcia nowego życia. Dlatego też błona śluzowa jest bardzo mocno odżywiona i nabrzmiała. W momencie, w którym nie dochodzi do zapłodnienia, endometrium złuszcza się i wydostaje z organizmu kobiety wraz z krwią. Wydawać by się zatem mogło, że jeśli nie ma miesiączki, to także nie ma możliwości zajścia w ciążę. Jednak trzeba być uważnym. Owszem, szanse na zajście w ciążę są niskie, ale nie zerowe.

Możliwe są sytuacje, w których kobieta przyjmowała hormonalne środki, a gdy zupełnie je odstawiła, comiesięczny cykl zanikł. W momencie, gdy występuje u niej niepoprzedzona krwawieniem owulacja, istnieje możliwość zapłodnienia. Pamiętajmy jednak, że są to jednostkowe sytuacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.