Szczeniak w domu

Jak przygotować dom na szczeniaka

Stało się. W końcu decyzja zapadła. Chcemy mieć psa. Nasza rodzina, a zwłaszcza dzieci, nie mogą się już doczekać przybycia do domu małej, słodkiej kuleczki. Oczywiście ekscytacja i zniecierpliwienie to jak najbardziej naturalne emocje, jednak tym, co w szczególności powinno zająć nasza uwagę zanim szczeniak pojawi się w naszym domu, jest przygotowanie otoczenia oraz zadbanie o wszelkie aspekty, dzięki którym nowy członek rodziny poczuje się bezpiecznie i komfortowo.

Legowisko dla psa

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, gdzie piesek będzie miał swoje bezpieczne miejsce. Legowisko powinno znajdować się w przestronnym, w miarę spokojnym miejscu, aby szczeniak mógł w nim się wyciszyć i zasnąć. Samo legowisko może być zwykłym kocykiem. Warto natomiast od początku przyzwyczajać psa do przebywania w klatce kennelowej, która może posłużyć również jako legowisko. Zaletą przyzwyczajania szczeniaka do klatki kennelowej jest fakt, iż w przyszłości będzie on chętnie w niej przebywał, co może się przydać na przykład podczas podróży czy wizyt u weterynarza.

Miejsce na jedzenie i picie

Miska na jedzenie oraz wodę może znajdować się tuż przy legowisku lub w innym miejscu. Ważne, aby nie zmieniać tego miejsca i przyzwyczaić psa do tego, że miski są zawsze w tej samej lokalizacji. W sklepach z asortymentem dla psów znajdziemy wiele różnych rodzajów misek, natomiast najlepiej wybierać takie, które na dnie mają gumkę zapobiegającą ślizganiu się naczynia na przykład po kafelkach.

Polecamy także: Australian Cattle Dog – hodowla

Smycz i obroża

Te akcesoria musimy kupić zanim pies pojawi się w naszym domu, gdyż będą nam potrzebne od pierwszego spaceru. Obroża powinna być dobrana do wielkości pieska, biorąc pod uwagę jego docelowy rozmiar. Większość modeli ma system regulacji, więc kupując taki egzemplarz będziemy go mogli używać przez wiele lat. Smycz natomiast powinna być dopasowana do wagi psa. Im będzie on większy, tym smycz powinna być grubsza i bardziej wytrzymała. W przypadku dużych psów ważne jest również, aby zapięcie było mocne – polecamy to metalowe zamiast plastikowego, który może pęknąć przy bardziej żywiołowym pociągnięciu. 

Zabawki

Szczeniak wymaga dużo uwagi i z pewnością będzie bardzo chętnie się bawił. Jeśli nie zapewnimy mu do tego odpowiednich zabawek, sam znajdzie sobie przedmiot, który posłuży mu do zabawy. Warto więc uprzedzić ten krok i nie narażać na zniszczenie innych rzeczy. Dla szczenięcia najlepszymi zabawkami będą wszelkiego rodzaju gryzaki, dzięki którym ulży on sobie w okresie wzrostu zębów. Doskonale sprawdzą się także miękkie szarpaki, piłeczki i konga, w których możemy ukrywać smakołyki.Unikajmy jednak wszelkich zabawek, które szczenię może rozerwać, wyciągając z nich watę czy styropian, gdyż z ciekawości z pewnością maluszek będzie chciał zjeść te elementy, co może skończyć się poważnym problemem zdrowotnym.

Zabezpieczenie otoczenia

Warto także odpowiednio zabezpieczyć przez zębami i łapkami szczenięcia takie elementy, jak przewody elektryczne, kable czy zwisający ze stołu obrus. Maluch w trakcie zwiedzania naszego domu z pewnością zainteresuje się nowymi przedmiotami, co również może skutkować nie tylko szkodami, ale i zagrożeniem życia pieska.

Odpowiednie przygotowanie na przybycie do domu szczeniaka pozwoli nam w pełni skupić się na tym, aby czuł on się komfortowo i bezpiecznie pod naszym dachem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.