Zawsze wycofujesz się z konfliktów w pracy, nigdy nic nie doprowadzasz do końca, nie możesz pozbyć się kompulsywnych zachowań? Są sposoby, żeby to zmienić.
Wydaje ci się, że pewnych rzeczy już nigdy nie zmienisz? Stres, który zjada cię i blokuje przy każdym wystąpieniu publicznym. Słomiany zapał, którym kończy się każdy nowy projekt. Brak pewności siebie w pracy, związku, relacjach towarzyskich. Nowe, które nigdy nie jest inne, bo zawsze kończysz w tym samym miejscu, powielając stare schematy i błędy. Nigdy nie mów „nigdy tego nie zmienię”. Właśnie z takimi problemami ma pomóc ci poradzić sobie nowa dziedzina psychologii zwana psychologią zmiany.
Siła motywacji
Jak pozbyć się ograniczających cię złych nawyków? Pracując nad rozwojem osobistym. Chodzi o to, aby zrozumieć, co cię blokuje i skąd bierze się u ciebie powtarzanie destrukcyjnych schematów zamiast szukania nowych lepszych rozwiązań. Czy dobieranie złych partnerów to echo zaburzeń relacji z ojcem lub matką? Czy brak rozwoju w pracy to wynik ogólnego braku pewności siebie? A może nigdy nic nie potrafisz skończyć, bo chronisz się w ten sposób przed ewentualną porażką, która mogłaby spotkać cię na końcu drogi. To wszystko może pomóc ci wyjaśnić psycholog. Aby znaleźć odpowiedniego popytaj znajomych albo sprawdź www.dobrewiezi.pl. Żeby móc coś zmienić musisz najpierw zrozumieć powód dla którego to robisz, a potem odkryć w sobie chęć do zmiany.
Czy potrzebujesz specjalisty?
Powstało już wiele książek o psychologii zmiany. Poradników, które mają sprawić, że staniesz się swoim własnym coachem i terapeutą. Mówiących o tym, jak naprawić samemu złe nawyki. Mogą okazać się pomocne jeśli problem nie tkwi zbyt głęboko. Na przykład lubisz rutynę i ciężko ci próbować czegoś nowego. Samodzielna praca nad sobą może pomóc ci wyzwolić w sobie potrzebę zmian. Głęboką przebudowę, która zmieni schematy tkwiące w tobie od dziecka, jesteś w stanie przeprowadzić jednak wyłącznie z wykwalifikowanym terapeutą. Także dlatego, że wymaga to zrozumienia przez ciebie tego, że możesz wiele i jesteś w stanie zmienić męczące cię przyzwyczajenia, ale jak każdy człowiek masz swoje ograniczenia. Dzięki pracy z psychologiem ustalisz własne limity. Mając na przykład lęk wysokości może będziesz w stanie za jakiś czas wjechać windą na 40 piętro i popatrzeć przez minutę na panoramę miasta, ale niekoniecznie wejść na Mount Everest. Podobnie z głową zmiany musisz wprowadzać w relacjach w biznesie czy codziennym życiu.