Okna PCV

Wymiana okien – ile to kosztuje?

Jeśli co roku zimą płacimy krocie za ogrzewanie, a w naszym domu nadal jest zimno, mimo że kaloryfery grzeją z maksymalną mocą, może to oznaczać, że najwyższa pora na wymianę okien. Montaż nowej stolarki okiennej ograniczy straty ciepła nawet o 30%. Przygotowując się do tego kroku, w pierwszej kolejności szacujemy koszty. Co należy wziąć pod uwagę, planując budżet na wymianę okien?

Cennik okien PCV w Warszawie

Pierwszym krokiem, od którego zwykle zaczynamy planowanie wymiany stolarki okiennej w swoim domu, jest sprawdzenie, ile będziemy musieli zapłacić za nowe okna. Warszawa jest dużym rynkiem, na którym działa wielu producentów, dzięki czemu możemy porównać sporo ofert. Koszt zakupu nowych okien pochłonie największą część przeznaczonego na tę inwestycję budżetu, nie jest to jednak jedyny wydatek, jaki będziemy musieli ponieść. Wiele czynników ma bowiem wpływ na to ile ostatecznie zapłacimy za okna PCV. Warszawa – cennik okien jest tu bardzo zróżnicowany w zależności od tego, jakie okna wybierzemy.

Pierwszą decyzją, którą musimy podjąć, jest wybór materiału, z jakiego będą wykonane. Jeśli zależy nam na tym, aby nie zapłacić zbyt dużo, najlepiej wybrać białe okna plastikowe. Jeśli marzymy o drewnianych, musimy się liczyć z wyższym wydatkiem, tak samo, jak w przypadku okien aluminiowych. Na cenę stolarki okiennej wpływa także jej jakość i niestandardowe elementy wyposażenia. Im wyższa klasa profili PCV lub im trwalsze drewno, z którego wykonane będą ramy w przypadku okien drewnianych, tym możemy się spodziewać wyższej ceny. Jeśli wybierzemy trzyszybowy pakiet szybowy zamiast dwuszybowego, także zapłacimy więcej.

Gdy zależy nam szczególnie na izolacyjności akustycznej, wysokiej klasie antywłamaniowej, czy specjalnych bezpiecznych szybach cena również będzie wyższa. Najważniejszą kwestią, na którą należy wrócić uwagę, porównując oferty różnych producentów, jest współczynnik przenikania ciepła. Niezależnie od materiału, z jakiego wykonane jest okno, im niższa jego wartość, tym okno zatrzymuje więcej ciepła wewnątrz mieszkania. Tym samym pozwala nam więcej zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Wymiana okien w Warszawie

Zakup nowych okien nie oznacza końca wydatków związanych z wymianą stolarki okiennej. Dodatkowym kosztem z pokryciem, którego musimy się liczyć, jest montaż. Prawidłowe osadzenie okna w ścianie, przy użyciu profesjonalnych materiałów ma duży wpływ na zachowanie jego parametrów. Popełnienie nawet niewielkiego błędu, może bowiem skutkować dużymi stratami ciepła. Może się wówczas okazać, że oszczędności na ogrzewaniu są mniejsze, niż się spodziewaliśmy, że nam przyniesie wymiana okien. Warszawa to miasto, gdzie bez trudu znajdziemy profesjonalną ekipę, nie warto zatem podejmować prób samodzielnego montażu.

Na koszty montażu wpływ ma przede wszystkim to, czy ekipa przed zamontowaniem nowych okien będzie musiała dokonać demontażu starych. Dopłacić będziemy musieli także za osadzenie parapetów wewnętrznych i zewnętrznych oraz obróbkę otworów okiennych po zamontowaniu okien. Znacznie wyższe będą koszty montażu okien dachowych. Na cenę wpływ ma także sposób otwierania wybranych okien. Wstawienie balkonowego aluminiowego okna przesuwnego będzie droższe niż rozwieralno-uchylnego okna pvc. Z wyższą ceną montażu musimy się także liczyć, wybierając okna drewniane, zamiast plastikowych. Wszystko łącznie, biorąc pod uwagę wymianę okien w całym domu, może zebrać się w sporą sumę. Warto zatem zapytać o koszty montażu już na etapie wyceny danego okna. Warszawa to rynek o dużej konkurencji może się zatem okazać, że otrzymamy rabat na montaż, kupując u jednego producenta okna do całego domu.