Kosmetyki wegańskie leża na stole obok ozdobnej kory drzewa

Kosmetyki wegańskie – co to znaczy?

Artykuł partnera.

Na przestrzeni ostatnich kilku dekad weganizm zyskał status istotnego zagadnienia etycznego. Dla wielu osób jest wręcz minimum przyzwoitości. Mimo że problematyka weganizmu to nadal przede wszystkim debata o kulinariach, zmiany w preferencjach obejmują także branżę kosmetyczną. Kosmetyki wegańskie, po które można sięgnąć z czystym sumieniem, zyskują na popularności, a konsumenci coraz większą wagę przywiązują, do tego, jakie produkty wkładają do swojego koszyka.

Kosmetyki wegańskie, czyli jakie?

Weganizm zakłada całkowitą rezygnację z produktów odzwierzęcych, nie tylko w diecie, ale także we wszelkich innych aspektach życia. Weganie nie spożywają mięsa, owoców morza, nabiału i miodu. Nie kupują również ubrań i kosmetyków, zawierających jakiekolwiek surowce odzwierzęce. Do najpopularniejszych niewegańskich substancji, które można znaleźć w kosmetykach, należą: keratyna (pozyskiwana z owczej wełny), propolis i wosk pszczeli (pozyskiwany z pracy pszczół), jedwab (pozyskiwany z pracy jedwabników), lanolina (pozyskiwana z owczej wełny), mleko krowie lub kozie, śluz ślimaka, odzwierzęce substancje zapachowe (piżmo, cywet, ambra i kastoreum), kwasy PUFA i skwalen (pozyskiwane z ryb) i wiele, wiele innych.

Kosmetyki, które zostały zweryfikowane jako wegańskie, zawierają symbol 'Vegan” lub „V”. Produkt wegański musi spełnić kilka warunków: nie może zawierać żadnych surowców pochodzenia zwierzęcego i odzwierzęcego oraz nie może być testowany na zwierzętach. Część wegan unika także kosmetyków zawierających składniki roślinne pochodzące z upraw genetycznie modyfikowanych (GMO).

Kosmetyki wegańskie dostaniesz na: https://ziaja.com/

Czy wegańskie jest tożsame z „cruelty free”?

Niestety sprawa nie jest taka prosta i nie wszystkie kosmetyki wegańskie są produkowane z poszanowaniem zwierząt innych niż ludzie.  Oznaczenie „Vegan” nie jest gwarantem braku testów na zwierzętach. Wraz z rosnącą wiedzą i świadomością konsumentów, zmieniane są regulacje prawne, czego przykładem jest Dyrektywa 2003/15/WE przyjęta przez Unię Europejską, włączająca przepisy dotyczące wykonywania testów na zwierzęta do dyrektywy odnoszącej się do produkcji kosmetyków. Regulacje obejmują zakaz testowania na zwierzętach kosmetyków oraz zakaz testowania składników wykorzystywanych do produkcji kosmetyków. Warto jednak pamiętać, że proceder testowania na zwierzętach trwa w najlepsze i jeszcze długo nie odejdzie do lamusa, co oznacza, że etyczne zakupy nadal muszą być zakupami uważnymi.

Czy wszystkie kosmetyki wegańskie są naturalne?

Znak „Vegan” na opakowaniu kosmetyku oznacza, że przy jego powstaniu nie użyto składników pochodzenia odzwierzęcego. Natomiast warto pamiętać, że wegańskie nie jest synonimem naturalnego. Kosmetyki wegańskie mogą zwierać substancje syntetyczne. Również nie każdy kosmetyk noszący miano naturalnego jest wegański i  zdarza się, że zawiera wosk pszczeli, lub propolis. Przed dokonaniem zakupu konieczna jest uważna lektura listy składników kosmetycznego produktu. Wraz z rozwojem branży wegańskich produktów rośnie również ilość wykorzystywanych w produkcji substancji i na rynku dostępnych jest wiele propozycji, które należą zarówno do kategorii wegańskiej, jak i naturalnej, więc każdy, kto zwraca uwagę na ekologiczny i wegański aspekt znajdzie coś dla siebie.

Reasumując, konsumenckie wybory mają znaczenie, gdyż są wyraźnym sygnałem dla producentów kosmetyków. Wymagający i dociekliwy klient może mieć wpływ na dobrostan, nie tylko swój, ale i innych czujących stworzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.